آیا شارژ سریع باعث خرابی باطری می‌شود ؟

مدت زیادی از آمدن شارژرهای پر سرعت به خصوص در گوشی های شیاِومی می‌گذرد. اما آیا این سرعت زیاد باعث خرابی و یا خالی کردن شارژ زودتر می‌شود ؟
برای جواب به این سوال ابتدا باید بدانیم که به طور معمول چه عواملی باعث خرابی باطری‌های لیتیوم یونی گوشی ها می‌شود.

1- شایع ترین دلیل خرابی باطری لیتیوم یونی دما است. دمای زیاد به کوتاه شدن عمر باطری سرعت می‌بخشد. فرقی نمی کند که برند گوشی آیفون باشد یا هوآوی، دمای زیاد باطری هر دو گوشی را به پایان عمر خود نزدیک خواهد کرد.

راه حل چیست ؟

از شارژ کردن گوشی و گذاشتن آن کنار یا نزدیک اجسام گرما زا دوری کنید همچنین به یاد داشته باشید خود آداپتورشارژر گوشی گرما زا است پس سعی نکنید گوشی خود را بر روی آن قرار دهید.

راه حل دوم این است که گوشی را در مکان‌هایی مانند روی فرش یا پتو که گرما را حفظ می کنند قرار ندهید و یا سعی کنید در مکان‌هایی که رسانایی بالایی دارند که گرما را دفع می کند مانند سنگ آشپزخانه یا کاشی یا ...قرار دهید.

2- دلیل دوم خرابی باطری‌ها رسیدن به شارژ‌های حداکثر و به خصوص حداقل است.

مناسب‌ترین درصد شارژ برای داشتن باطری با عمر طولانی بین 10 الی 90 درصد است و همچنین شارژ کردن یکباره گوشی، نه اینکه گوشی را به طور متوالی شارژ کنید که این خود باعث کاهش چرخه‌ی شارژ آن می‌شود.

پس از افزایش سرعت شارژ گوشی های شیاومی، برای افراد زیادی این سوال مطرح شد که این حجم از سرعت به باطری آسیب نخواهد زد ؟
در زمینه شارژ پرسرعت، شیاومی پیشتاز است. اما چگونه به این سرعت دست یافته؟
اول بهتر است با ترتیب افزایش سرعت آن آشنا شویم
شارژ 10 وات و کمتر، شارژ کند محسوب می‌شود

از عدد 15 به بالا نیز شارژ سریع، اما به تدریج با تفاوت بیشتر

18 25 30 45 66 120 210
در سطر بالا افزایش سرعت شارژ در سال های گذشته و جاری را مشاهده می‌کنید
اما در الکترونیک هر چه،قدرت افزایش پیدا کند بار بیشتر و در نتیجه گرمای بیشتری تولید خواهد شد
اما شیاومی چگونه این مشکل گرما رو مدیریت کرده است؟
شیاومی در ابتدا با مشکل خاصی از سمت گرما مواجه نبود تا زمانی که به سرعت شارژ 66 وات رسید، در این مرحله متوجه شد که بعد از این سرعت، فشار وارده بر روی باطری به شدت افزایش پیدا می کند، اما چگونه امروز به سرعت 210 وات بدون مشکل رسید ؟
ایده ای که پشت صحنه به وجود آمد این بود که اگر هر باطری تا 66 وات را بدون مشکل پشتیبانی می‌کند، چرا دو عدد باطری داخل گوشی قرار ندهیم ؟!

شیاومی با استفاده از یک پردازنده‌ی مخصوص، تقسیم قدرت شارژ و افزایش تعداد باطری، این مشکل را حل کرد ( همچنین صفحات خنک کننده، هیت سینک نیز تعبیه کرد )


سیستم به طور خلاصه این‌طور کار می کند که :
 در ابتدا که توان 120 وات وارد گوشی می‌شود، به پردازنده شارژ که میرسد بین هر باطری 60 وات تقسیم و همزمان دو باطری را شارژ می کند .به نظر ساده می‌آید اما محاسبات خاص خودش را دارد.

به این دلیل است که سرعت شارژ باعث خرابی باطری نمی‌شود و اگر اینطور بود باطری گوشی آیفون باید طولانی ترین عمر باطری را دارا می‌شد ( تقریبا کند ترین سرعت شارژ بین برند های محبوب را دارد ) .